ciasto drożdżowe – wskazówki

Ciasto drożdżowe, w odróżnieniu od innych rodzajów ciast, nie zawiera dużo cukru oraz tłuszczu. Podstawowymi składnikami ciasta drożdżowego są: mąka, płyn i drożdże. Rzecz jasna, może być ono przygotowane w wersji słodkiej lub wytrawnej.
informacje ogólne
mąka
Najlepiej jest wykorzystywać mąkę pszenną typ 500 lub 550.
spulchniacze
Standardowo do jednego kilograma mąki dodaje się 10 g świeżych drożdży. Zapewnia to prawidłowe wyrastanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dodatek jaj oraz masła sprawia, że ciasto jest cięższe. Z tego powodu, aby je odpowiednio spulchnić, należy dodać więcej drożdży.
Zamiast świeżych drożdży można użyć suszonych, pamiętając, że 7 g suszonych odpowiada 25 g świeżych.
cukier
Jest pożywką dla rosnących drożdży, jednak z drugiej strony jego nadmiar hamuje ich rozwój. Ze względu na to ilość cukru nie powinna przekraczać 300 g na kilogram mąki.
tłuszcz
Ciasto drożdżowe zawiera masło, które należy przed wyrabianiem doprowadzić do temperatury pokojowej.
Składniki ciasta drożdżowego powinny być przed jego przygotowywaniem doprowadzone do temperatury pokojowej, co gwarantuje prawidłowe wyrastanie drożdży.
Najważniejszym, kluczowym etapem jest przygotowanie rozczynu. Jeżeli rozczyn nie wyrośnie odpowiednio, trzeba koniecznie powtórzyć ten krok wytwarzania ciasta.
Ciasto drożdżowe wymaga dość długiego i silnego wyrabiania. Tylko wtedy w mące wytworzy się gluten, który odpowiada za elastyczność ciasta. Ponadto pozwala to na “zamknięcie” w masie pęcherzyków gazu produkowanych przez drożdże i wyrastanie ciasta.

przygotowywanie rozczynu
Rozczyn to rzadka mieszanina mąki, mleka, cukru oraz drożdży. Aby go przygotować, potrzebna jest cała ilość drożdży przeznaczonych do upieczenia danego ciasta, mleko ogrzane do temperatury około 30°C, parę łyżek mąki i cukru.
Po pierwsze drożdże należy skruszyć drobno i posypać cukrem – zwykle wystarczają 2-3 łyżki. Zalać ciepłym mlekiem. Mleko powinno mieć temperaturę wody do kąpieli. Nie może parzyć palca. Dodać mąkę – około 3-4 łyżek. Wymieszać lekko do konsystencji śmietany. Na koniec przykryć naczynie bawełnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 15-20 minut. W tym czasie rozczyn powinien dwukrotnie zwiększyć swoją objętość. Tylko wtedy można go wykorzystać i przejść do kolejnych etapów wytwarzania ciasta.
Wypróbuj przepisy na ciasta drożdżowe.