solony karmel – przepis krok po kroku

Solony karmel jest przepyszny, a lepszy od niego jest chyba jedynie słony karmel z masłem orzechowym. To świetny dodatek do ciast (szczególnie sernika!), a także do lodów, wafli czy naleśników.
Muszę przyznać, że samodzielne przyrządzanie karmelu było dla mnie bez wątpienia jedną z najtrudniejszych czynności, których uczyłam się w kuchni. Swojego czasu obejrzałam dziesiątki filmików instruktażowych i przeczytałam jeszcze więcej porad. Nawet nie potrafię zliczyć, ile razy mimo tego poniosłam porażkę. Na szczęście obecnie solony karmel wychodzi mi dokładnie tak, jakbym chciała. Pamiętając o swoich trudnych początkach i wszystkim, co sprawiało mi kiedyś trudność, stworzyłam ten przepis z opisem krok po kroku.

Karmel - co to jest?
Zacznijmy od tego, że karmel to po prostu cukier poddany działaniu wysokiej temperatury. Skutkiem tego przybiera on charakterystyczny, złoto-brązowy kolor. Po ostudzeniu wygląda jak szkło – jak widać na zdjęciu. Karmel w takiej postaci świetnie nadaje się do dekorowania wypieków, np. tortów.
Na bazie jeszcze ciepłego, płynnego karmelu można przygotować sos karmelowy. Wystarczy dodać do niego śmietanę oraz masło. Z kolei solony karmel to potoczna nazwa sosu karmelowego z dodatkiem soli kuchennej.
Żeby przygotować solony sos karmelowy, najpierw musisz zrobić karmel. Istnieją dwie metody jego przygotowywania: sucha oraz mokra. Pierwsza z nich polega na podgrzewaniu samego cukru do momentu, w którym zmieni swój kolor na złoto-brązowy. Z kolei w metodzie mokrej cukier podgrzewa się razem z wodą. Minusem jest to, że przygotowanie karmelu w ten sposób trwa znacznie dłużej. Jednak jest mniej prawdopodobne, że przypalisz cukier. Unikasz również najtrudniejszego (według mnie) etapu przygotowywania sosu karmelowego, czyli dolewania wody w celu rozcieńczenia skarmelizowanego na sucho cukru.
Składniki
- 120 g cukru kryształu,
- około 100 ml wody,
- 100 g śmietany 30 – 36 %,
- łyżeczka gruboziarnistej soli,
- 100 g masła
lub
- 20 g masła i 90 g masła orzechowego
informacje
Podana ilość składników pozwala na przygotowanie karmelu potrzebnego do stworzenia grubej warstwy polewy na ciasto o średnicy 18 cm.
uwagi
Najlepiej gdy śmietana oraz masło będą w temperaturze pokojowej. Dlatego wyciągnij te składniki odpowiednio wcześniej z lodówki.


WYKONANIE
Po pierwsze naszykuj wszystkie składniki. Podczas przygotowywania sosu karmelowego, gdy karmel jest już gotowy, kolejne etapy trzeba wykonywać szybko. Nie będziesz mieć czasu na odmierzanie odpowiedniej ilości składników.
Następnie wsyp cukier na patelnię lub do niskiego garnka. Rozprowadź go równomiernie na dnie. Dolej wody – tak aby przykryła ona cały cukier. Zacznij podgrzewać na małym ogniu. Nie mieszaj cukru łyżką. Możesz jedynie od czasu do czasu delikatnie poruszać całym garnkiem, żeby cukier równomiernie się karmelizował. Czekaj cierpliwie, aż cukier nabierze złocistobrązowego koloru – jak widać na zdjęciu. Może to potrwać nawet kilkanaście minut.
Bardzo ważne jest, żeby nie dopuścić, aby skarmelizowany cukier stał się ciemniejszy! Wtedy dalsze podgrzewanie w kolejnych etapach spowoduje, że przypali się on, a cały sos nabierze gorzkiego smaku.
Kiedy karmel będzie gotowy, zdejmij garnek z ognia i od razu wlej do niego naszykowaną śmietanę. Energicznie mieszaj. Początkowo mogą pojawić się nitki lub grudki karmelu. Nie martw się – podczas porządnego mieszania składniki połączą się ze sobą. Kiedy masa zacznie robić się bardziej jednolita, postaw garnek z powrotem na najmniejszym ogniu. Jeśli karmel rozpuści się całkowicie w śmietanie, dodaj masło – zwykłe lub połączone z masłem orzechowym. Wymieszaj. Na koniec dosyp sól. Ponownie energicznie mieszaj. Gdy sos karmelowy będzie gładki, zdejmij garnek z ognia. Wystudź sos.
Solony karmel możesz wykorzystać od razu lub przelać do słoika/ miseczki i trzymać go w lodówce. Jeżeli chcesz wykorzystać go jako polewę, musi być ciepły, ponieważ tylko wtedy jest wystarczająco płynny. Dlatego użyj go po przygotowaniu lub po podgrzaniu w kąpieli wodnej. Po paru minutach w chłodniejszej temperaturze znów zacznie tężeć. Ponadto jeżeli użyjesz większej ilości śmietany niż w przepisie, sos będzie bardziej płynny nawet po wystudzeniu.

Sprawdź przepisy z wykorzystaniem masła orzechowego lub karmelu i znajdź coś, co polubisz!