krem maślany na bezie szwajcarskiej

Krem maślany na bazie bezy szwajcarskiej to połączenie masła, cukru i białek jaj. Jest lżejszy i ma delikatniejszy smak niż zwykły krem maślany.
Obok bezy francuskiej oraz włoskiej jednym z rodzajów bez jest szwajcarska. Podczas jej przygotowywania białka z cukrem podgrzewa się w kąpieli wodnej do odpowiedniej temperatury i ubija na ciepło. Dzięki temu beza szwajcarska jest gęsta i nie zwiększa objętości podczas pieczenia, zachowuje nadany jej kształt.
Ze względu na swoją konsystencję i trwałość beza szwajcarska doskonale nadaje się do wykorzystania z barwnikami spożywczymi, jako dekoracja ciast i babeczek oraz podstawa kremu do tynkowania tortów.
Składniki
- białka z 2 jajek (75 g),
- 140 g drobnego cukru,
- 160 g masła
informacje
Podana ilość składników pozwala na przygotowanie kremu potrzebnego do ozdobienia około 10 – 12 muffinek czy babeczek.
uwagi
Masło do przygotowania kremu powinno być miękkie – wyciągnięte odpowiednio wcześniej z lodówki, a nie rozpuszczone w garnku.


WYKONANIE
przygotowanie bezy szwajcarskiej
Po pierwsze przygotuj kąpiel wodną. Wlej do garnka wodę – niewiele, około 3 cm. Garnek musi mieć taką średnicę, aby można było postawić na nim miskę, w której będzie ubijana beza. Ważne jest, aby miska nie dotykała wody. Najlepiej, żeby była metalowa lub ceramiczna. Ja używam misy robota planetarnego, w którym następnie ubijam bezę.
Do miski wsyp szczyptę soli i wbij białka. Dobrze jest je zważyć i przygotować dokładnie dwa razy więcej cukru, aby beza na pewno się udała.
Postaw miskę na garnku i zacznij podgrzewać wodę. W miarę podnoszenia temperatury białek w kąpieli wodnej dodawaj po łyżce cukru, każdorazowo delikatnie mieszając za pomocą trzepaczki.
Najlepiej jest stale kontrolować temperaturę białek termometrem kuchennym. W tym przypadku należy podgrzewać zawartość miski do temperatury 60℃. Jeżeli nie masz termometru, musisz uważnie obserwować cukier. Gdy nie widać już jego kryształków, białka prawdopodobnie osiągnęły odpowiednią temperaturę. Pamiętaj jednak, że metoda z termometrem jest o wiele bardziej precyzyjna.
Kiedy białka z cukrem osiągną odpowiednią temperaturę w kąpieli wodnej, zestaw miskę z garnka i zacznij ubijać bezę – mikserem ręcznym lub stacjonarnym. Korzystaj z dużych obrotów miksera. Beza będzie gotowa dopiero po kilku minutach ubijania – gdy stanie się sztywna, błyszcząca i utworzy tzw. sztywny wierzchołek.
ubijanie kremu maślanego
Do ubitej bezy dodaj miękkie masło i miksuj masę dalej – aż stanie się idealnie gładka. Możesz również dodać barwnika spożywczego. Ja najczęściej używam barwników w żelu firmy Wilton.
Gdy krem jest gotowy, przełóż go do rękawa cukierniczego i włóż do lodówki, żeby lekko stężał. Wtedy łatwiej będzie dekorować nim wypieki i nie będzie rozpływał się pod wpływem ciepła trzymającej rękaw dłoni.
