miodownik

Przepis na miodownik, czyli wypiek składający się z kilku warstw ciasta miodowego, przełożonych kremem budyniowym oraz kajmakiem, z dodatkiem karmelizowanych migdałów.
Składniki
ciasto miodowe
- 100 g miodu,
- 15 g cukru pudru,
- 50 ml mleka,
- 3 łyżki złotego rumu,
- 100 g masła,
- 500 g mąki pszennej,
- 20 g proszku do pieczenia,
- 2 jajka
nadzienie
- puszka masy krówkowej – kajmaku (460 g),
- około 80 g migdałów,
- 800 ml mleka,
- 100 g masła,
- 6 żółtek,
- 50 g cukru,
- 80 g mąki ziemniaczanej,
- 40 ml złotego rumu,
- 40 ml soku z cytryny
polewa
- 140 g masła,
- 140 g miodu,
- około 80 g migdałów
informacje
ilość składników
Podana ilość składników jest odpowiednia do przygotowania miodownika w okrągłej formie o średnicy 25 cm.
trudność wykonania
uwagi
Do przygotowania ciasta użyłam miodu wielokwiatowego. Ma dość łagodny smak, dzięki czemu najlepiej nadaje się do połączenia z innymi składnikami.
Ciasta z proszkiem do pieczenia wkłada się do dobrze nagrzanego piekarnika.
Dodatek rumu do ciasta sprawia, że będzie ono bardziej chrupiące i delikatne. Poza tym zyska nieco aromatu.
Zamiast przygotowywać domowej roboty budyń, możesz użyć gotowego z torebki. Pamiętaj jednak, aby użyć mniej mleka – w przeciwnym razie masa będzie za mało gęsta, aby przełożyć ciasto.
Zamiast zwykłego cukru używam domowej roboty cukru waniliowego. Dzięki temu wypieki mają przyjemny, lekko wyczuwalny smak wanilii.
WYKONANIE
przygotowanie masy budyniowej
Z mleka potrzebnego do przygotowania budyniu odlej jedną szklankę. Resztę wlej do garnka. Dodaj masło, żółtka, cukier. Zagotuj, mieszając od czasu do czasu. Do przygotowanej szklanki mleka dodaj mąkę ziemniaczaną i porządnie wymieszaj, dzięki czemu całkowicie rozpuścisz mąkę w płynie. Zmniejsz ogień, gdy składniki w garnku się zagotują. Dolej do niego zawartość szklanki. Cały czas mieszaj energicznie, aby nie powstały grudki. Masa powinna ponownie się zagotować i wtedy budyń zgęstnieje. Pamiętaj o mieszaniu! Dzięki temu nie powstaną grudki i nie przypalisz budyniu.
Gotowy budyń przykryj folią spożywczą lub woreczkiem, tak aby przylegały do jego powierzchni. Wtedy podczas studzenia budyniu na wierzchu nie powstanie skorupka.

przygotowanie ciasta miodowego
Po pierwsze do garnka włóż miód, wsyp cukier, nalej mleko oraz rum. Podgrzej składniki, aż miód stanie się płynny, a cukier się rozpuści. Następnie zdejmij garnek z ognia i dodaj pokrojone na małe kawałki masło. Wymieszaj porządnie, tak aby masło całkowicie się rozpuściło i powstała jednolita masa. Przestudź ją do temperatury pokojowej.
Po drugie wsyp do miski mąkę i proszek do pieczenia. Wbij jajka. Wlej wystudzone płynne składniki. Wyrabiaj ciasto ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem. Będzie gotowe, kiedy przestanie się lepić i stanie się gładkie, sprężyste.
pieczenie blatów ciasta miodowego
Gotowe ciasto podziel na 4 równe części. Ja robię to z pomocą wagi kuchennej.
Na arkuszu papieru do pieczenia odrysuj tortownicę, w której będą pieczone blaty miodownika. Rozwałkuj pierwszy kawałek ciasta na papierze do pieczenia, tak aby miał wielkość zakreślonego koła. Przełóż ciasto do formy i piecz przez około 10 minut w temperaturze 160°C (grzanie od góry i dołu z termoobiegiem).
Z każdym kolejnym kawałkiem ciasta postępuj w ten sam sposób, aż wszystkie cztery będą upieczone. Zostaw blaty do wystygnięcia.
składanie ciasta
W międzyczasie, gdy upieczone ciasto się studzi, posiekaj wszystkie migdały. Z kolei rum wymieszaj z sokiem z cytryny. Otwórz również puszkę kajmaku.
Pierwszy blat miodownika umieść z powrotem w tortownicy. Nasącz go rumem, a następnie posmaruj cienką warstwą kajmaku i posyp posiekanymi migdałami. Na nie wyłóż masę budyniową i przykryj drugim blatem. Stwórz kolejne warstwy ciasta w tej samej kolejności.
przygotowanie polewy
Do garnka włóż miód oraz masło. Wsyp resztę posiekanych migdałów. Podgrzewaj, mieszając od czasu do czasu, póki masło się nie roztopi. Następnie zmniejsz ogień i już bez mieszania poczekaj, aż miód na brzegach garnka zacznie robić się lekko brązowy. Wtedy zdejmij garnek z ognia, przemieszaj polewę. Oblej nią wierzch ciasta.
Miodownik bez wątpienia najlepiej smakuje po spędzeniu co najmniej jednej nocy w lodówce.


