pączki

Zwykłe, drożdżowe, smażone w głębokim tłuszczu – bez wątpienia najlepsze pączki na Tłusty Czwartek.
Składniki
rozczyn
- 250 ml mleka,
- 50 g świeżych drożdży,
- 2 łyżki cukru kryształu,
- 3 łyżki mąki pszennej typ 500
ciasto drożdżowe
- 700 g mąki pszennej typ 500,
- 60 g cukru kryształu,
- 2 żółtka,
- 2 jajka,
- 100 g masła,
- szczypta soli,
- łyżka octu
- ok. 1 – 1,5 l oleju rzepakowego rafinowanego do smażenia
informacje
Podana ilość składników pozwala na upieczenie około 30 pączków o średnicy mniej-więcej 7 cm.
trudność wykonania
uwagi
Tutaj znajdziesz ogólne wskazówki dotyczące przygotowywania ciast drożdżowych. Pamiętaj, aby wszystkie składniki ciasta były doprowadzone do temperatury pokojowej przed przygotowywaniem.
Zamiast zwykłego cukru używam domowej roboty cukru waniliowego. Jeżeli nie posiadasz takiego, użyj cukru kryształu lub zmieszaj go w dowolnej proporcji ze sklepowym cukrem waniliowym.
Ocet można zastąpić spirytusem lub sokiem z cytryny. Te dodatki przyspieszają ścięcie białka zawartego w cieście podczas smażenia. Dzięki temu w mniejszym stopniu chłonie ono tłuszcz.
Pączki przygotowane według tego przepisu można nadziewać po usmażeniu dowolną marmoladą lub dżemem. Świetnie smakują również bez nadzienia – na przykład z polewą z czekolady lub lukrem. Nic nie stoi na przeszkodzie przekroić każdego pączka i przełożyć go budyniem lub bitą śmietaną. Opcji jest naprawdę dużo i każdy może wybrać to, co najbardziej lubi.
wykonanie

przygotowanie rozczynu
Po pierwsze rozkrusz drobno drożdże i posyp cukrem. Zalej ciepłym mlekiem. Mleko powinno mieć temperaturę wody do kąpieli (ok. 30°C). Nie może parzyć palca. Dodaj mąkę. Wymieszaj lekko. Przykryj naczynie bawełnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 20 minut. W tym czasie rozczyn powinien dwukrotnie zwiększyć swoją objętość. Tylko wtedy można go wykorzystać i przejść do kolejnych etapów wytwarzania ciasta.
przygotowanie ciasta
Przygotuj ciasto drożdżowe. Masło podgrzej w rondelku, żeby się rozpuściło. Pamiętaj o mieszaniu, żeby go nie przypalić. Gdy będziesz studzić masło, ubij żółtka i jajka z cukrem na puszystą, jasną i gładką masę – mikserem na wysokich obrotach.
Do wyrośniętego rozczynu dodawaj mąkę – po jednej szklance, za każdym razem dokładnie wyrabiając ciasto. Możesz wyrabiać je ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem. Po wykorzystaniu ok. 500 g mąki, dodaj jajka ubite z cukrem, przestudzone masło oraz sól. Wyrabiaj przez 7-8 minut. Po tym czasie ciasto nie będzie się jeszcze odlepiało swobodnie od ręki/haka miksera. Dodaj kolejną porcję (pół szklanki) mąki oraz ocet. Wyrabianie skończ, gdy ciasto nie będzie się lepić. Przykryj miskę bawełnianą ściereczką i zostaw masę do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 – 1,5 godziny.
Ciasto na pączki nie powinno mieć konsystencji na tyle zbitej, żeby było je łatwo wałkować. Powinno być nieco bardziej luźne niż ciasto drożdżowe potrzebne do przygotowania rogalików. Jednocześnie nie może być klejące. Musi dać się z niego bez problemu formować kulki.

formowanie pączków
Gdy ciasto wyrośnie, bierz do ręki po porcji i formuj kulki. Mogą być różnej wielkości, w zależności od wielkości pączków, które chcesz usmażyć. Ja przygotowałam pączki, które mieszczą się w dłoni. Każda z kulek surowego ciasta miała średnicę ok. 4 – 5 cm i ważyła ok. 40 g.
Uformowane pączki układaj na stolnicy/ blacie podsypanym mąką. Pamiętaj, aby zachować odstępy pomiędzy porcjami ciasta, bo jeszcze trochę urośnie. Pozostaw je do wyrośnięcia na kolejne 20 – 30 minut.
smażenie pączków
Do dużego, szerokiego garnka lub bardzo wysokiej patelni wlej olej. Powinno być go na tyle dużo, żeby pączek nie dotykał dna garnka. Ja smażyłam pączki w garnku o średnicy 25 cm i olej sięgał do wysokości 7-8 cm. Zużyłam go 1,5 litra.
Olej podgrzej. Optymalną temperaturą smażenia pączków jest 170 – 175°C. Najłatwiej i najbezpieczniej jest użyć termometru cukierniczego/ do pieczenia mięsa. Jeżeli takiego nie posiadasz, wrzuć mały kawałek ciasta na rozgrzany olej. Jeśli wypływa na powierzchnię i zaczyna się rumienić w ciągu minuty, temperatura powinna być odpowiednia.
Pamiętaj, że pączki wkładane do oleju będą obniżały jego temperaturę, więc trzeba ją sprawdzać w trakcie smażenia! W zbyt wysokiej temperaturze oleju pączki szybko się zarumienią i spieką z zewnątrz, ale w środku będą surowe. Z kolei przy zbyt niskiej temperaturze – tak jak przy smażeniu czegokolwiek innego – ciasto nasiąknie nadmiernie tłuszczem i pączki będą niesmaczne.
Na rozgrzany olej wkładaj wyrośnięte pączki – najlepiej za pomocą cedzaka, żeby nie poparzyć się tłuszczem. Każdego pączka smaż po 1,5 – 2 minut z każdej strony. Po wyciągnięciu z garnka układaj pączki na ręczniku papierowym, który wchłonie nadmiar oleju.