ciasto szpinakowe leśny mech z rabarbarem i truskawkami
Ten przepis na leśny mech, czyli ciasto szpinakowe o intensywnym, zielonym kolorze, jest naprawdę warty wypróbowania. Dodatek rabarbaru, truskawek oraz serka śmietankowego sprawiają, że nikt mu się nie oprze.
Składniki
ciasto
- 200 g szpinaku sałatkowego baby,
- 120 g cukru,
- 3 jajka,
- 160 ml (130 g) oleju rzepakowego,
- 400 g mąki pszennej typ 450 lub 500,
- 20 g proszku do pieczenia
dodatki
- 700 g rabarbaru,
- 100 g truskawek,
- 100 g cukru,
- 20 g żelatyny,
- 300 g serka naturalnego (na przykład Bielucha),
- 6 łyżek cukru pudru
informacje
Podana ilość składników pozwala na upieczenie ciasta w tortownicy o średnicy 18 cm.
trudność wykonania
uwagi
Ciasta z proszkiem do pieczenia wkładamy do rozgrzanego piekarnika.
Rzecz jasna rabarbaru i truskawek można użyć w dowolnych proporcjach.
Zamiast zwykłego cukru kryształu do wypieków zawsze używam cukru waniliowego domowej roboty.
wykonanie
przygotowanie ciasta
Po pierwsze przygotuj liście szpinaku. Należy pociąć je bardzo drobno, wręcz zmiażdżyć – za pomocą malaksera lub blendera. Powinna powstać szpinakowa papka. Odsącz ją lekko z wody za pomocą ręcznika papierowego.
Następnie ubij cukier z jajkami na bardzo jasną, dobrze napowietrzoną masę. Wtedy, nie przerywając miksowania, zacznij dolewać olej. Wlewaj go powoli, aby nie utracić pęcherzyków powietrza z masy.
Kiedy mokre składniki zostaną połączone, mikser nie będzie Ci już potrzebny. Do ubitej, puszystej masy dosyp delikatnie mąkę łącznie z proszkiem do pieczenia. Wymieszaj ręcznie do wstępnego połączenia składników. Wtedy dodaj szpinak i mieszaj delikatnie, aż masa będzie jednolita – nie dłużej!
Przelej ciasto do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz ciasto w 150°C (grzanie od dołu) przez 10 minut. Następnie zmień ustawienie piekarnika na termoobieg i piecz kolejne 15 – 20 minut. Przed wyjęciem z piekarnika nakłuj ciasto drewnianym patyczkiem. Jeśli będzie suchy, ciasto jest gotowe. Wyciągnij je z piekarnika i wystudź.
przygotowanie nadzienia
W międzyczasie, gdy ciasto jest w piekarniku, przygotuj nadzienie. Rabarbar umyj, obierz i pokrój każdą łodygę na kawałki o grubości około centymetra. Truskawki umyj i obierz. Mniejsze zostaw w całości, a większe podziel na połówki. Wrzuć rabarbar do garnka z niewielką ilością wody na dnie. Dosyp cukier. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż będzie miękki. Wtedy dodaj truskawki.
Żelatynę zalej zimną wodą – tak aby pokryła ona cały proszek. Odstaw na parę minut do napęcznienia. Następnie rozpuść żelatynę w kąpieli wodnej: włóż miskę z napęczniałą żelatyną do garnka z wodą, podgrzewanego na kuchence. Mieszaj, aż żelatyna całkowicie się rozpuści.
Rozpuszczoną żelatynę zacznij powoli dolewać do rabarbaru i truskawek, dokładnie mieszając przez cały czas. Kiedy żelatyna będzie wmieszana w masę, odstaw ją do ostudzenia. Następnie włóż do lodówki na około 2 – 3 godziny, aby stężała. W międzyczasie kontroluj konsystencję nadzienia – w zależności od temperatury w lodówce masa może zacząć tężeć szybciej lub wolniej.
Serek naturalny wymieszaj z cukrem pudrem. Włóż go również do lodówki.
składanie ciasta
Kiedy upieczone ciasto szpinakowe wystygnie, podziel je na dwa blaty. Spód powinien być grubszy – to na nim będą układane kolejne warstwy. Wierzch posłuży jedynie do pokruszenia i ozdobienia ciasta. Włóż spodni blat z powrotem do tortownicy.
Sprawdź, czy masa z rabarbarem zaczęła tężeć. Jeżeli nie jest już płynna, zrobiła się gęsta i lekko galaretowata, jest gotowa do wyłożenia na ciasto. Rozsmaruj ją lekko, żeby uzyskać równą warstwę.
Uważaj, żeby masa nie stężała za bardzo! Wtedy będziesz mieć problem z równomiernym rozprowadzeniem jej na blacie ciasta.
Na masę rabarbarowo-truskawkową wyłóż słodki serek naturalny. Rozsmaruj go delikatnie. Na wierzch pokrusz drugi blat ciasta szpinakowego, lekko dociskając okruszki. Włóż ciasto do lodówki. Będzie lepiej się kroić (i smakować!), gdy postoi przez noc w zimnie.